Zakończono prace zasadnicze związane z pogłębianiem awanportu oraz basenu portowego terminala T3. Ostatnia pogłębiarka została zdemobilizowana z placu budowy pod koniec września.
W październiku odbywały się wyłącznie prace związane z wyrównywaniem dna morskiego za pomocą jednostki Lingestrom, zakończenie tych prac planuje się w pierwszej połowie listopada.
Obszar terminala został w 100% zalądowiony, a materiał na obszarze ok. 14 hektarów, co stanowi ok. 40% obszaru całej inwestycji, został już skonsolidowany, co pozwoliło na otwarcie nowych frontów robót.
Na nowych frontach robót rozpoczęto prace związane z głębokim fundamentowaniem tj. wykonywaniem pali CFA. Technologia pali wierconych świdrem ciągłym, polega na wywierceniu w gruncie za pomocą świdra ślimakowego otworu do wymaganej głębokości, następnie wtłaczany jest pod ciśnieniem beton, który całkowicie wypełnia wywiercony otwór. Bezpośrednio po wypełnieniu otworu mieszanką betonową wprowadza się zbrojenie pala. Technologia ta pozwala na znaczne ograniczenie emisji hałasu w porównaniu do robót kafarowych wykonywanych młotem hydraulicznym lub wibromłotem. Pale wykonywane są pod oczepem nabrzeża głównego oraz belki tylnej, po których będą w przyszłości poruszały się dźwigi nabrzeżowe.
Kolejnym dużym frontem robót są prace na przyszłościowych placach składowych. W tych miejscach wykonywane są betonowe belki, po których będą poruszać się na szynach suwnice placowe.
Zabetonowano pierwsze fundamenty pod maszty oświetleniowe. Rozpoczęto roboty żelbetowe oczepu na ścianie północnej Terminala T3. Wykonawca kontynuuje roboty związane z konsolidacją gruntów na pozostałej części inwestycji polegające na formowaniu nasypów przeciążeniowych. Kontynuowane są również prace związane z infrastrukturą podziemną, tj. wykonywanie przewiertów sterowanych oraz układaniu kanalizacji, w celu podłączenia infrastruktury energetycznej oraz wody.