- Roboty refulacyjne: 60%
- Roboty kafarowe: 40%
Prace budowlane rozpoczęto 20 października zeszłego roku. Z końcem marca 2023 zakończono prace zasadnicze w basenie portowym przyszłego terminalu T3. Pozostałe roboty czerpalne odbywają się w obszarach północnych przy obrotnicy oraz torze podejściowym. Natomiast roboty refulacyjne związane są z budowaniem nasypu przeciążeniowego na pierwszym etapie inwestycji.
Zaawansowane roboty refulacyjne i kafarowe
Aktualnie zaawansowanie robót refulacyjnych sięga ok. 60 %. Równolegle trwają roboty kafarowe. Zakończyliśmy wbijanie ściany szczelnej w nabrzeżu zamykającym północnym w chwili obecnej trwa jej zasyp – wymienia Dominik Wróblewski, dyrektor ds. projektów infrastrukturalnych, odpowiedzialny w Baltic Hub m.in. za inwestycję T3.
Trwają roboty związanie z pogrążaniem pali nabrzeża głównego terminalu T3, którego aktualne zaawansowanie wynosi 40 %, następnie Wykonawca rozpocznie, montaż urządzeń kotwiących ścianę nabrzeża oraz rozpoczęty zostanie zasyp bezpośrednio za ścianą główną. Obie operacje pozwolą na otwarcie nowych frontów robót.
Kolejny etap – przewierty sterowane
W lutym rozpoczęto prace związane z przewiertami sterowanymi w celu połączenia terminala T3 z istniejącą infrastrukturą elektroenergetyczną, znajdująca się na istniejących terminalach. Jest to bardzo ważne zadanie w całej inwestycji z uwagi na to, że przyszłościowy terminal T3 będzie wyposażony wyłącznie w urządzenia dźwigowe, takie jak dźwigi portowe oraz suwnice RMG zasilane energią elektryczną.
T3 w liczbach
Dominik Wróblewski informuje również, że do zbudowania całej platformy o powierzchni 36 ha trzeba będzie refulować 4,6 miliona metrów sześciennych materiału, zaś pogłębienie samego basenu podejściowego wiąże się z koniecznością refulacji 5,6 milionów metrów sześciennych materiału z dna.
Roboty czerpalne na obszarze przyszłego basenu portowego realizowane są przy pomocy pogłębiarek ssąco-regulujących. Każda z nich może zmieścić w ładowni ponad 5 tys. metrów sześciennych urobku z dna. Materiał ten będzie w kolejnych etapach wykorzystany do usypania platformy, która stanie się terminalem T3.
– Jeżeli chodzi o materiały potrzebne do wybudowania terminalu, potrzebujemy 11 tys. ton stali konstrukcyjnej, 8 tys. ton stali zbrojeniowej. Wbudujemy 170 tys. ton m3 betonu – wymienia dyrektor ds. projektów infrastrukturalnych.
Nabrzeże główne powstającego terminala T3 będzie miało łączną długość 717 metrów. Pracować na nim będzie 7 dźwigów portowych, zaś na placu manewrowo-składowym operować ma 20 zautomatyzowanych suwnic RMG.
– To jest dla nas olbrzymia inwestycja, która pochłonie około 500 milionów euro. Do lata 2024 czeka nas dużo ciężkiej pracy, by oddać terminal T3 do użytkowania – mówił podczas oficjalnego rozpoczęcia prac Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub. – Największą zmianą będzie wprowadzenie na placu suwnic szynowych w miejsce RTG. To suwnice półautomatyczne, co oznacza, że operatorzy nie będą w samej maszynie, lecz będą nią sterowali zdalnie, z naszego budynku administracyjnego – opisywał Charles Baker.
Pierwszy etap terminala T3 ma być oddany do eksploatacji w 2025 roku.