Znamy wyniki kolejnego projektu, który zyskał finansowanie w konkursie grantowym Busole 2023 prowadzonym przez terminal Baltic Hub. Tym razem działanie dotyczyło ochrony i wsparcia lokalnej przyrody. Inicjatywę „Survival Natury – sztuka przetrwania między przemysłem a człowiekiem” zrealizował Polski Klub Ekologiczny z okręgu pomorskiego. Ekolodzy skoncentrowali się na inwentaryzacji walorów przyrodniczych obszaru między Westerplatte a Wisłą Śmiałą, gdzie natura współistnieje z rozwijającym się przemysłem i rosnącą urbanizacją.
Projekt, dofinansowany z grantu dzielnicowego Busole 2023, dotyczył zasobów naturalnych dzielnic: Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, a jego celem było nie tylko sprawdzenie stanu przyrody, ale też wskazanie możliwości jej harmonijnego współistnienia z terenami zurbanizowanymi. Specjaliści z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Pomorski zbadali m.in.: gatunki roślin, grzybów, owadów i ptaków.
– Od czerwca 2023 roku do marca 2024 roku nasi specjaliści przewędrowali cały teren od Westerplatte aż do Wisły Śmiałej. Sprawdzając kondycję przyrody, skupili się głównie na terenie wydmowym i przymorskich lasach. Okazało się, że mimo silnej antropopresji, przyroda na tym terenie jest w zaskakująco dobrej kondycji- – mówi Joanna Lepczak-Michalska, Koordynator Projektu.
Badany obszar jest wyjątkowy ze względu na różnorodność funkcji. Z jednej strony jest silnie zurbanizowany, z licznymi zakładami przemysłowymi, osiedlami mieszkalnymi oraz miejscami turystycznymi. Z drugiej strony zachowały się tu cenne walory przyrodnicze, takie jak lasy, wydmy i tereny nadmorskie. Inwentaryzacja obejmowała badania botaniczne, zoologiczne, ornitologiczne, mykologiczne oraz entomologiczne.
Dzięki zdobytej wiedzy możliwe będzie opracowanie wniosków, które pomogą w tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu, pozwalającej na harmonijne współistnienie ludzi, przyrody i przemysłu. Projekt może również być bazą dla materiałów edukacyjnych, które zostaną wykorzystane przez lokalne szkoły podczas lekcji terenowych, co z pewnością wzbogaci proces edukacyjny i zwiększy świadomość ekologiczną młodszych mieszkańców dzielnic.
Dzięki możliwości realizacji projektu w ramach grantu dzielnicowego Busole 2023 finansowanego przez Baltic Hub dowiedzieliśmy się jaka jest kondycja przyrody przymorskiej Wyspy Stogi. Wbrew pozorom, nawet w uprzemysłowionym miejscu bogactwo natury istnieje. Efekty inwentaryzacji opublikowane są w formie raportu pod linkiem https://ekoagora.pl/survival-natury/
W ramach inwentaryzacji zarejestrowano ponad 200 gatunków owadów, 80 gatunków ptaków, ponad 70 gatunków grzybów i aż ponad 680 gatunków roślin.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi wynikami, korzystania z nich dla celów edukacyjnych.
Wyniki projektu „Survival Natury” świadczą o możliwości współistnienia rozwoju przemysłowego z naturalnym bogactwem regionu. Inicjatywa, będąca owocem współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym, stanowi kolejny krok w długotrwałym zaangażowaniu firmy w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.