Wdrożenie kolejnej automatyzacji w systemie Navis
2023-09-27

Informujemy o wdrożeniu kolejnej automatyzacji w systemie Navis, która ma na celu usprawnienie procesów dozoru celnego i jest wprowadzana na wniosek Służby Celno-Skarbowej. 2 października 2023 roku wprowadzamy nowy stop o nazwie CUSTOMS EXPORT PERMISSION. Stop ten będzie aktywny na wszystkich towarach i pełnych kontenerach eksportowych w momencie wykonania awizacji przez armatora w systemie Navis. Usunięcie stopu nastąpi automatycznie po nadpisaniu MRN zgłoszenia celnego wywozowego, tranzytowego, WDS lub dokumentu T2L w polu „CEN Number” w systemie Navis.

Bardzo prosimy o korzystanie z możliwości automatycznego nadpisywania numerów odpraw celnych w systemie Navis przy użyciu Polskiego PCS. Szczegóły dotyczące tego procesu oraz instrukcję „krok po kroku” można znaleźć pod linkiem.

Chcemy podkreślić, aby zgłoszenia celne kontenerów w wywozie były wykonywane z odpowiednim wyprzedzeniem. W gestii wykonującego odprawę pozostaje weryfikacja prawidłowości wprowadzanego numeru zgłoszenia celnego kontenera w systemie Navis do Cargo Cut Off danego statku. Jeżeli stop CUSTOMS EXPORT PERMISSION będzie aktywny w karcie kontenera w czasie Cargo Cut Off, kontener zostanie usunięty z listy załadunkowej.

Dodatkowo pragniemy wspomnieć, że 13 września 2023 roku w systemie Navis został wdrożony stop o nazwie MISSING AGENT PERMISSION, który obejmuje pełne kontenery w eksporcie i imporcie. Implementacja stopu jest pierwszym etapem w procesie wprowadzenia opłat za korzystanie z modułu towarowego Polskiego PCS. Niemniej, do odwołania opłata za korzystanie z funkcjonalności PCS nie będzie pobierana, a stop MISSING AGENT PERMISSION nie będzie blokował załadunku kontenera na statek ani podjęcia drogą lub koleją. Prosimy o zwrócenie uwagi na fakt, że nadpisanie MRN zgłoszenia celnego wywozowego, tranzytowego, WDS lub dokumentu T2L w polu „CEN Number” w systemie Navis nie usuwa stopu MISSING AGENT PERMISSION.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o wszelkich zmianach. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do dalszego usprawnienia naszej współpracy.

Baltic Hub Container Termina

obejrzyj video