CMA CGM Georg Forster w Gdańsku
2024-02-13

Wczoraj, 12 lutego, do gdańskiego terminalu kontenerowego Baltic Hub zawinął statek francuskiego armatora CMA CGM, który nosi imię jednego z najsłynniejszych mieszkańców Gdańska – XVIII-wiecznego podróżnika i pisarza Jerzego (Georga) Forstera. Statek na nabrzeżu przywitał sam Neptun, maskotka miasta.

Statek CMA CGM Georg Forster został zbudowany w 2015 r. Obecnie pływa pod banderą maltańską. Jego imponujące wymiary to 398 m długości i 54 m szerokości, co odpowiada trzem pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.

Nazwa tego okrętu nie jest przypadkowa. Jerzy (Georg) Forster to słynna postać historyczna – XVIII-wieczny pisarz, podróżnik oraz profesor historii naturalnej w Akademii Wileńskiej. Brał także udział w jednej z ekspedycji dookoła świata kapitana Jamesa Cooka. Jest to postać silnie związana z Polską, ponieważ urodził się i wychował we wsi Mokry Dwór, niedaleko Gdańska. Jerzy Forster został nawet patronem jednego z gdańskich tramwajów.

Przybycie statku CMA CGM Georg Forster do Gdańska to jak powrót starego przyjaciela. Cieszymy się, że możemy gościć tak wyjątkową jednostkę, która, dzięki swej nazwie, niesie ze sobą kawałek znakomitej historii naszego miasta i przypomina sławnego Gdańszczanina. To wydarzenie stanowi dowód na to, jak historie wielkich postaci, takich jak Jerzy Forster, wciąż żyją w pamięci i kulturze naszego miasta, ale i na całym świecie mówi Magdalena Jagła, Kierownik ds. Marketingu i Komunikacji w Baltic Hub.

Statek, po wpłynięciu do Baltic Hub, został powitany przez samego Neptuna – maskotkę Gdańska. Fotorelacja z wydarzenia została udostępniona w mediach społecznościowych Baltic Hub.

obejrzyj video