Maersk Line, największy światowy operator kontenerowy, jako pierwszy dostrzegł potencjał terminalu kontenerowego DCT Gdańsk do stania się bałtyckim hubem przeładunkowym. Od początku 2010 roku statki klasy „S” Maersk Line zawijają regularnie do DCT w ramach serwisu AE10 z Dalekiego Wschodu do Polski. Od lipca 2010 Maersk Line uruchomił nowy bałtycki serwis dowozowy, który korzysta wyłącznie z DCT Gdańsk jako hubu.
Terminal DCT Gdańsk udowodnił, że oprócz wysokiej jakości świadczonych usług, jest również doskonałą „bramą” do Polski i miejscem przeładunku kontenerów kierowanych stąd do innych destynacji w rejonie Morza Bałtyckiego.
Dyrektor Zarządzający Maersk Line dla Regionu Europę Centralno – Wschodnią obejmującego Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, Pan Jeff Gościniak powiedział: „Miło nam ogłosić, że Maersk Line uruchomił nowy własny serwis dowozowy F15. Serwis ten oferujemy do obsługi dodatkowego wolumenu ładunków importowych z Gdańska do Sankt Petersburga oraz eksportowych z Sankt Petersburga i Kotki do Gdańska. Mamy nadzieję, że ten serwis wprowadzi więcej elastyczności naszym klientom w regionie Morza Bałtyckiego.”
Od początku lipca statek mv Hanse Confidence (956 TEU) zawija do DCT Gdańsk. W ciągu siedmiu dni jednostka ta, w ramach serwisu F15, jest w stanie zawinąć do Sankt Petersburga (Rosja) i Kotki (Finlandia) oraz powrócić do Gdańska. Podobne połączenia z dotychczasowych tradycyjnych hub portów zachodnioeuropejskich, zazwyczaj wymagały zatrudnienia co najmniej dwóch statków, przy czym czas tranzytu również był dłuższy.
Dzięki nowo-uruchomionemu połączeniu DCT Gdańsk jest jedynym terminalem w Polsce oferującym dwa połączenia tygodniowo do portów Sankt Petersburg i Kotka.
źródło:www.maerskline.pl
***
DCT Gdańsk SA jest spółką zarejestrowaną w Polsce, będącą w większości własnością GIF II (Global Infrastructure Fund II), specjalistycznego funduszu zarządzanego przez Macquarie Group of Companies, z siedzibą główną w Australii.
Terminal DCT Gdańsk oferuje całoroczny, niezamarzający kanał podejściowy o głębokości 17,0 m i nabrzeże przeładunkowe o głębokości 16,5 m, zapewniając doskonałe warunki do utworzenia tu bałtyckiego „hubu” portowego dla Morza Bałtyckiego. Trzy suwnice post-Panamax mogą obsługiwać kontenerowce – do 18 rzędów kontenerów na pokładzie. Terminal oferuje również stanowisko do obsługi statków typu „ro-ro” (40 metrów szerokości). Bocznica kolejowa na DCT Gdańsk (2 x 1000 m) zlokalizowana jest w sąsiedztwie nabrzeża przeładunkowego.
DCT Gdańsk oferuje regularne połączenia następujących linii:
Maersk Line AE10 : Ningbo – Shanghai – Kaohsiung – Yantian – Hong Kong – Tanjung Pelepas – Zeebrugge – Hamburg – Gdańsk – Gothenburg – Aarhus – Bremerhaven – Rotterdam – Singapore – Hong Kong – Kobe – Nagoya – Shimizu – Yokohama
F16 : Bremerhaven – St. Petersburg – Gdańsk – Bremerhaven – Gdańsk – St. Petersburg – Arhus – Bremerhaven
F15 : Gdańsk – St. Petersburg – Kotka –Gdańsk
Unifeeder/IMCL:
Gdańsk – Bremerhaven/Hamburg
Gdańsk – Rotterdam
Gdańsk – Kaliningrad/Baltijsk – Helsinki – Kotka
Team Lines:
Gdańsk – Hamburg/Bremerhaven
Światowi operatorzy kontenerowi, tacy jak: Hapag–Lloyd, NYK, Cosco, China Shipping, Hamburg Sud, ZIM, Hyundai, MOL, K-Line, UASC, Evergreen, HDS akceptują DCT Gdańsk jako terminal przeładunkowy dla swoich kontenerów, korzystając z usług wyżej wymienionych linii dowozowych.
Więcej informacji o DCT Gdańsk SA dostępnych jest na stronie: www.dctgdansk.com lub bezpośrednio:
DCT Gdańsk SA
ul. Kontenerowa 7
80-601 Gdańsk
Dział Sprzedaży i Marketingu
Tel: 058 7376323
Tel: 058 7379000 (centrala)
Fax: 058 7376350
e-mail: deptSalesMarketing@dctgdansk.com