Największy terminal kontenerowy w Polsce i na Bałtyku – DCT Gdańsk przeładował 9 milionów TEU (kontenerów o długości 20 stóp) od początku swego istnienia. Osiągniecie takiego wyniku w ciągu dziesięciu lat działalności operacyjnej jest świadectwem bezustannego, dynamicznego rozwoju terminalu. Z tej okazji Zarząd DCT Gdańsk S.A., mając zaszczyt gościć Ministra Inwestycji i Rozwoju Pana Jerzego Kwiecińskiego, składa podziękowania wszystkim pracownikom, klientom, partnerom i kontrahentom oraz służbom państwowym, bez których ten sukces nie byłby możliwy.
Dalszy rozwój terminalu kontenerowego DCT Gdańsk jest kluczowy nie tylko dla regionu, ale również dla całej gospodarki Polski oraz polskich przedsiębiorców coraz wydatniej zwiększających potencjał międzynarodowej wymiany gospodarczej.
"Terminal DCT, który dziś widzimy, jest produktem ciągłych inwestycji rok po roku, po to, aby stworzyć prawdziwą bramę na świat dla Polski. Inwestycje zagraniczne, takie jak te, wymagają stabilnych i przejrzystych ram prawnych w perspektywie długofalowej. Chciałbym podziękować pracownikom DCT Gdańsk za ich ciężką pracę, a także naszym klientom za wsparcie w rozwijaniu DCT jako hub’u światowego handlu” - mówi Cameron Thorpe, Prezes Zarządu DCT Gdańsk S.A.
„Dzięki budowie DCT Gdańsk dziesięć lat temu i inwestycji w ciągły rozwój terminalu, Polska może już skutecznie konkurować z największymi portami w Europie, z korzyścią dla budżetu państwa. Przeładowując 1,6M TEU w roku 2017, DCT wypracowało sobie pozycję nr 16 wśród portów kontenerowych w Europie. Obecna dynamika wzrostu, która kwartał do kwartału przekracza 40% pozwala wierzyć, że ta pozycja zostanie, co najmniej utrzymana. Będzie to miało wpływ na wzrost wpływów z ceł, VAT oraz akcyzy do budżetu państwa. Dodam, że w pierwszym kwartale 2018 roku było to już 2,1 miliarda złotych” – komentuje Adam Żołnowski, Wiceprezes Zarządu DCT Gdańska S.A.
Aktualnie DCT Gdańsk dysponuje głębokowodną linią nabrzeżową o długości 1,3 km, posiada 11 suwnic nabrzeżowych STS i rocznie obsługuje ponad 460 statków, w tym 100 największych na świecie kontenerowych statków oceanicznych. Obecnie terminal DCT jest w trakcie realizacji kolejnej inwestycji o nazwie T2b, która zakłada doposażenie istniejącego głębokowodnego nabrzeża przeładunkowego T2 w dodatkowy sprzęt, zwiększenie placów składowych, automatyzację kompleksu bramowego dla samochodów ciężarowych oraz znaczące podniesienie intermodalnej zdolności operacyjnej na kolei.
DCT Gdańsk, Brama do Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
Informacje o DCT:
DCT Gdańsk umożliwia Polsce połączenie z największym szlakiem handlowym transportu morskiego między Europą a Azją. Jest to doskonały przykład bezpośredniej inwestycji zagranicznej, zapewniającej efektywniejszą wymianę handlową polskich produktów z Chinami, przy jednoczesnej redukcji kosztów, bardziej konkurencyjnych terminach dostaw oraz niższej emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na jeden kontener w stosunku do innych portów.
W 2017 r. DCT Gdańsk przeładowało prawie 1,6 mln TEU, regularnie obsługując zawinięcia największych kontenerowych statków na świecie. DCT Gdańsk jest jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim zdolnym do obsługi statków o tej wielkości.
DCT Gdańsk obsługuje nie tylko Polskę, ale jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych modeli biznesowych obsługujących rynki Morza Bałtyckiego. Stanowi on także najbardziej opłacalny sposób dotarcia do wewnątrzlądowych rynków zagranicznych Czech, Słowacji i innych krajów.
Przy nieustannym rozwoju oraz nakładach na rozbudowę infrastruktury portowej oraz nowoczesnego wyposażenia przeładunkowego, DCT Gdańsk aktywnie włącza się w działania na rzecz ochrony środowiska i społeczności lokalnej, dostrzegając w nich fundament zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.