CSR

Niezwykły projekt „Kierunek- Podwórko 61” zakończony!

Kuchnia błotna oraz tor przeszkód – takie atrakcje czekają na dzieci przy Szkole Podstawowej nr 61 na gdańskiej Przeróbce. Rozbudowa i przearanżowanie przyszkolnego placu zabaw w niezwykle oryginalną przestrzeń dla dzieci odbyło się w ramach konkursu grantowego „Busole 2021”, zorganizowanego przez DCT Gdańsk.

Projekt „Kierunek -Podwórko 61” polegał na stworzeniu dla dzieci kreatywnej przestrzeni do zabawy i nauki. W wyniku prac powstał naturalny plac zabaw, bogaty w innowacyjne rozwiązania
i uwzględniający przyrodę, jako oś projektu. Uczniowie mogą teraz odkryć, że przyroda inspiruje, a miejsce to pozwala na rozwijanie wyobraźni, kreatywności, koordynacji ruchowej oraz kompetencji społecznych. Projekt nie służy jednak wyłącznie społeczności szkolnej, ale też lokalnej, bo ma on w założeniu zbliżać ludzi, zachęcać do spotkań i nawiązywania relacji. Doskonale wpisuje się w to w założenia konkursu „Busole”, wspierającego działania edukacyjne, ekologiczne i te zapobiegające wykluczeniu społecznemu.

 

Podwórko przy podstawówce nr 61 zmienia swój charakter już od dłuższego czasu – najpierw powstał tu plac zabaw dla dzieci w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”, a w 2021 r. stworzono tu przy pomocy gdańskiego magistratu GratoSferę, strefę kreatywnej i swobodnej zabawy. Swój mocny wkład w rozwój tej przestrzeni miał też już wcześniej DCT Gdańsk, od lat wspierający szkołę – firma pomogła w budowie naturalnych tuneli i wierzbowych szałasów.

 

W ramach „Busoli” powstała z kolei kuchnia błotna zbudowana z drewnianych elementów, która jest miejscem, w którym dzieci mogą bawić się w gotowanie z błota, liści, gałązek czy kasztanów. Mają dostęp do sprzętów kuchennych, takich jak garnki, patelnie, łyżki oraz do świeżej wody. Kuchnia błotna ma być miejscem, którym opiekować się będą uczniowie i uczennice, aby dzieci brały odpowiedzialność za przestrzeń, w której się uczą i odpoczywają.  Poza kuchnią w ramach „Busoli” powstał też tor przeszkód.

 

Swobodna zabawa jest podstawą rozwoju każdego dziecka. To radość z odkrywania własnych ścieżek, poszukiwania niestandardowych rozwiązań, współpraca i budowanie zaufania do samego siebie. Dlatego otwarcie Podwórka 61 jest ważnym punktem mojego kalendarza. Kuchnia błotna, Gratosfera, a w przyszłości także mam nadzieję Zielona Klasa dadzą dzieciom naturalne warunki rozwoju – powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która wzięła udział w otwarciu kolejnego etapu Podwórka.

 

Zdaniem Dominiki Milion, dyrektorki ds. zrównoważonego rozwoju w DCT Gdańsk takie inwestycje cieszą tym bardziej, że dotyczą przede wszystkim dzieci.

Jesteśmy dumni z tego, że możemy dokładać naszą cegiełkę do inwestycji w najmłodszych – w ich kreatywność i rozwijanie dodatkowych umiejętności. Podwórko cały czas się rozwija i miejmy nadzieję, że niebawem pojawią się tu kolejne atrakcje, mówi Dominika Milion.